Skip to content
2024 St Albert Gazette Readers' Choice Awards

St. Albert Gazette 2024 St Albert Gazette Readers' Choice Awards

Winners of: 2024 St Albert Gazette Readers' Choice Awards


BODY AND MIND


Best Barber Shop

Second Place

Barbershop Boyz


Best Dance Studio

Winner

DanceCo Ltd

Second Place

Overdrive Dance Force


Best Fitness / Gym



Best Hair Salon

Second Place

Tangled Hair Design

Third Place

Studio 107 Hair



Best Nail Salon

Third Place

Awesome Nails


Best Spa / Esthetic Clinic

Winner

Barbie Beauty

Second Place

Heaven Essence Day Spa


Best Tanning Salon

Third Place

Wellness Within


Best Yoga Studio

Winner

Lahari Yoga

Third Place

Wellness Within


BUSINESS AND SERVICES


Best Auto / RV Detailer


Best Auto Dealer

Third Place

St. Albert Honda


Best Automotive Repair

Second Place

Big Kev's Tire & Auto

Third Place

Gate Avenue Service


Best Blinds & Window Coverings


Best Car Wash

Second Place

ClearWater CarWash

Third Place

Sparkle Car Wash


Best Childcare / Dayhome



Best Computer / Cell Phone Sales / Repair

Third Place

Telus Store


Best Customer Service Experience


Best Dentist Office

Winner

Bright Dental


Best Denturist Office

Second Place

St. City Denture


Best Driving School


Best Dry Cleaner

Second Place

City Dry Cleaners


Best Electrician

Third Place

Proline Electric


Best Financial Institution


Best Flooring Store

Second Place

Ashley Fine Floors


Best Garden Centre

Second Place

St. Albert Greenhouses


Best Gas Station



Best Home Builder

Second Place

Heredity Homes

Third Place

Nest Home Builders


Best Home Improvement

Second Place

Roof Dog Ltd.

Third Place

L.B.H. Timber Mart


Best Home Renovator

Third Place

HomeTown Renovations



Best Home-Based Business

Second Place

Five Hearts Consulting


Best Lawn & Garden Centre


Best Moving Company

Second Place

Eager Beaver Moving


Best New Business (since June 1/23)

Third Place

Dynamite candy shop


Best Oil Change Shop

Third Place

Mr. Lube - St Albert




Best Residential / Commercial Painting

Second Place

Benny's Painting Ltd




Best Tire Shop

Second Place

Costco Wholesale

Third Place

Big Kev's Tire & Auto



FOOD AND DRINK


Best Asian Cuisine

Second Place

Foodies Kitchen

Third Place

Tealicious Blend



Best Beer Selection (Liquor Store)

Second Place

Lacombe Park Spirits

Third Place

Ace Liquor


Best Beer Selection (Restaurant / Bar)


Best Breakfast Spot

Second Place

Tealicious Blend

Third Place

Socrates Restaurant


Best Brewing / Distillery / Winemaker

Second Place

Gypsy Moon Winery


Best Burger Place

Third Place

Smashburger


Best Chicken Wings

Second Place

Wild Wing



Best Coffee Shop

Second Place

Good Earth Coffeehouse

Third Place

Second Cup


Best Dining on a Budget (under $20)

Third Place

Foodies Kitchen


Best Donair / Shawarma

Third Place

Master Pita



Best Ethnic Restaurant

Second Place

Red Brick Wall


Best Farmers Market Vendor (Food)

Third Place

Rosy Farms


Best Fine Dining

Third Place

XIX Nineteen


Best Food Truck

Second Place

Pull me Food Truck

Third Place

Black Viper Catering


Best Gluten-Free Dining

Second Place

Luisa Ristorante





Best Liquor Store

Second Place

Lacombe Park Spirits

Third Place

Team Liquor Ltd.


Best Lunch Spot

Second Place

Jack's Burger Shack

Third Place

Foodies Kitchen


Best Meat / Seafood Store

Second Place

Effing Seafood

Third Place

Gaudet's Seafood


Best Mexican Food

Second Place

Mucho Burrito




Best Pizza

Winner

Pizza Garage

Second Place

Nitza's Pizza



Best Sandwich / Sub Shop

Third Place

Jack's Burger Shack


Best Steak House

Third Place

XIX Nineteen


Best Vegan Cuisine

Second Place

kb&co


Best Wine List (Restaurant / Bar)


Best Wine Selection (Liquor Store)

Second Place

Lacombe Park Spirits

Third Place

Campbell Liquor Store


PEOPLE AND PLACES



Best Local Politician

Second Place

Michael Cooper, MP

Third Place

Cathy Heron, Mayor


Best Musician / Performer

Second Place

Amanda Penner

Third Place

Grace Forestier


Best Neighbourhood

Winner

Lacombe Park

Second Place

Erin Ridge

Third Place

Grandin


Best St. Albert Event

Winner

Rock'n August


Best Visual Artist

Winner

Memory Roth

Second Place

Lewis Lavoie

Third Place

Max Quilliam


Longest Red Light in St. Albert


PROFESSIONALS


Best Accountant / Accounting Firm

Second Place

Graham & Associates

Third Place

K&R Tax Services Inc.


Best Chiropractic Clinic

Second Place

Divine Spine


Best Counsellor (practice) / Life Coach


Best Insurance

Second Place

AMA

Third Place

Grandin Agencies


Best Law Firm

Second Place

Lift Legal

Third Place

Good Law LLP


Best Massage Therapy Studio


Best Medical Clinic

Third Place

Hope Medical Clinic


Best Optical

Third Place

FYidoctors


Best Pharmacy

Third Place

London Drugs Limited


Best Physiotherapy Clinic


Best Professional Service Experience

Second Place

Connelly McKinley Ltd.


Best St. Albert Personality


Best Veterinary Clinic


SHOPPING


Best Bicycle / E-Bike Shop

Third Place

Gateway Power Sports


Best Cannabis / Vape Store


Best Children's Clothing Store

Second Place

The Children's Place

Third Place

Just Kids


Best Electronics Shop

Second Place

Visions Electronics

Third Place

London Drugs Limited


Best Florist

Third Place

Blooms by May


Best Gift Shop


Best Grocery / Market

Second Place

Sobeys


Best Jewelry Store

Third Place

Gemport


Best Men's Clothing Store

Second Place

Hudson's Bay


Best Pet Foods / Supplies

Second Place

Bone & Biscuit Co.

Third Place

Petsmart - St.Albert


Best Sporting Goods


Best Weekly Deals

Third Place

Walmart


Best Women's Clothing Store

Second Place

Sweet Boutique

Third Place

Frock Box


Business You Wish Was In St. Albert

Winner

IKEA

Second Place

Freson Bros


St. Albert Business You Miss the Most

Third Place

St. Albert Kitchen


push icon
Be the first to read breaking stories. Enable push notifications on your device. Disable anytime.
No thanks